Middle leads the way with traditional show

0
Have your say

Entries for the 72nd Middle Rasen & District Horticultural Society Annual Show created a splendid vision in the 
marquee at The Nags Head.

And one local man proved he knew a thing or two about growing; Philip Hildred won 11 of the trophies on offer.

The Rev Charles Patrick with some of the winners at Middle Rasen Horticultural Show - Terence and Jacqueline Priestley, Pat Douglas, Gina Waite Jackie Harrison and Martin Cornthwaite EMN-140731-131026001

The Rev Charles Patrick with some of the winners at Middle Rasen Horticultural Show - Terence and Jacqueline Priestley, Pat Douglas, Gina Waite Jackie Harrison and Martin Cornthwaite EMN-140731-131026001

It was also a special occasion for Chairman John Bennett, who was this year’s winner of the Banksian Medal, awarded by the Royal Horticultural Society for success in the horticultural classes.

Before the trophies were presented, Society President Joyce Rhodes thanked everyone for supporting the event.

“It is good that the show can continue here in Middle Rasen when so many other villages are unable to continue with their shows,” she said.

“And the committee expresses its thanks to Jenny and Barry Reeves once more for their hospitality.”

Thanks were also given to West Lindsey Community Chest and Middle Rasen Parish Council for their grants towards the show, as well as local businesses and friends of the society for their very generous donations.

And making the presentations was the Rev Charles Patrick, who added his congratulations to everyone for their achievements.

Winners were: Hubbert Cup, points throughout the year by a member - Philip Hildred; Committee Cup - Philip Hildred; Runner–up Shield - Terence and Jacqueline Priestley; Medallion for Best Exhibit Section A - Terence and Jacqueline Priestley; Sinclair McGill Shield - Philip Hildred; Sam and Kath Bontoft Trophy - Philip Hildred; A Capp Memorial Trophy - Philip Hildred; Medallion for Best Exhibit Section B - Philip Hildred; Bernard Trevor Memorial Trophy - Stephanie Turner; Greens Trophy - Jackie Harrison; Edith Ward Memorial Trophy - Philip Hildred; Joseph Sergeant Memorial Trophy - John Bennett; CD Sutton Trophy - Isabel Hildred; Runner-up Greens Trophy - Vera Hankins; Harry Leonard Memorial Trophy - John Bennett; Joyce Rhodes Trophy - Philip Hildred; Pansy Trophy - William Pickwell; Medallion for Best Exhibit Section C - Liz Margrave; Posy Bowl Trophy for Floral Art - Gina Waite; Medallion for Best Exhibit in Section D - Cecile Povey; Children’s Trophy Up to 10 years - Jasmine Ashworth; C D Sutton Children’s Trophy 11-15 years - Lauren Graham.; Vice- President’s award Best Exhibit Children’s - Jasmine Ashworth; Produce Cup - Alison Sellars and Gina Waite; Eve Mitchel Shield- Liz Margrave; Margaret Naylor Shield - Alison Sellars; Runner-up Section F - Liz Margrave; Medallion Best Exhibit Section F - Stephanie Turner; W Rhodes Cup - Pat Douglas; Medallion for Best Exhibit Section G - Pat Douglas; Special prize wine - Kate Witney; Roland Heath Memorial Trophy - Jess Parr and Jackie Harrison; Silver Salver in Memory of Mrs C Hardwick- John Bennett; Trophy in Memory of Mr G Hardwick – Martin Cornthwaite; Cameo Shoes Rose Bowl - Philip Hildred; bag compost - Philip Hildred; Top Tray, vegetables, sponsored by Nigel Appleyard - 1 Philip Hildred, 2 John Bennett, 3 Derek Richardson; Top Vase, flowers, sponsored by Mrs C Dixon in memory of Linda Richards - 1 William Pickwell, 2 Alan Toplis, 3 Philip Hildred.; Banksian Medal - John Bennett.

The day was rounded off with an evening summer dance in the marquee, with the proceeds being presented to the horticultural society.

“We would like to thank the Carter family for organising the dance and everyone for their support,” added Society secretary May Bennett.